رو عنوان : حجت الاسلام عادلی نژاد:
عنوان : در صورتی كه نقش زن و جایگاه خانواده بازخوانی نشود،جامعه دچار بحرانهای اجتماعی میشود
کد خبر : ۵۹۴۰۱
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ 
ساعت : ۱۱:۹:۳۲
حجت الاسلام و المسلمین آیت عادلی نژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به ضرورت بازتعریف مفاهیم قدیمی در دنیای جدید اشاره کرد و گفت: تغییرات بسیار گسترده ای در دنیا اتفاق افتاده است و در صورتی که به تغییرات و تحولات اجتماعی توجهی نشود مساله ای از مسائل خود را نمی توانیم حل بکنیم.

وی ادامه داد: در گذشته به کسی که خواندن و نوشتن بلد بود باسواد و عالم می گفتند اما امروزه سیر تحولات اجتماعی به گونه ای است که تنها با مهارت خواندن و نوشتن کسی با سواد و عالم تلقی نمی شود؛ امروزه اگر کسی بلد نباشد از فناوری های نوین استفاده کند، جامعه به او به چشم یک آدم کم سواد که آگاهی لازم را ندارد نگاه می کند و شاید تا چند صباح دیگر اگر کسی زبان خارجی بلد نباشد در ارتباطات اجتماعی دچار مشکل می شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: در گذشته کشورها برای نشان دادن قدرت خود، در حوزه امکانات نظامی فعالیت های زیادی انجام می دادند اما امروزه واکاوی و بازخوانی مفهوم قدرت در دنیای جدید، معنای تازه ای به خود گرفته است؛ امروزه کشوری که جمعیتی پیر دارد و یا از جمعیت کمی برخوردار است، در ردیف کشورهای قدرتمند قرار نمی گیرد، به عنوان مثال کشور چین که جمعیت میلیاردی دارد و تا چند وقت ممنوعیت تولید بیش از یک فرزند را داشت، در حال حاضر این قانون را لغو کرده است.

وی گفت: مولفه های قدرت در جامعه امروز، دو مساله جمعیت و دانش است؛ بدین معنی که کشورهایی که قدرت علمی بالایی داشته باشند و مرزهای دانش به دست آنها باشد، جزء کشورهای قدرتمند دنیا محسوب می شوند.

عادلی نژاد با اشاره به کودتای نافرجامی که چند وقت پیش در ترکیه اتفاق افتاد گفت: در تصاویر ارسالی از این کشور مشاهده می شد که برخلاف گذشته که توپ و تانک در مقابل یکدیگر قرار می گرفتند اما امروزه علیرغم وجود تسلیحات نظامی پیشرفته، مردم یک کشور که از مولفه های قدرت به حساب می آیند جهت جلوگیری از کودتای نظامی و براندازی کشور جلوی توپ و تانک ایستاده بودند که این نقش کلیدی قدرت جمعیت را نشان می دهد.

وی به جایگاه زن و نقش خانواده در جامعه اشاره کرد و گفت: یکی از مسائل مهم در جامعه امروز ما جایگاه زن و نقش خانواده در جامعه می باشد و در صورتی که بازخوانی و بازتعریف نشود و با همان نگاهی که در گذشته بوده است بخواهیم زن و خانواده را در جامعه تعریف کنیم، بلا شک دچار بحران هایی می شویم که مبتنی بر تعارضات جدی خواهد بود، کما اینکه در حال حاضر نیز در جامعه خودمان هرازگاهی نمودهایی از این بحران های اجتماعی را شنیده و با آن مواجه می شویم.

عادلی نژاد اظهار داشت: اگر در مفهوم خیلی از مسائل مانند جایگاه زن و نقش خانواده که در دنیای امروز دچار تغییر و تحول شده اند، بازخوانی و بازتعریف صورت نگیرد و متناسب با دنیای امروز به روز رسانی نشوند، جامعه دچار بحران های اجتماعی خواهد شد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان داشت: آنچه که در دنیای امروز در حوزه خانواده و در نگاه به زن مطرح است، یک نگاه وارداتی است و به همین خاطر رسالت بانوان در یک مجموعه دانشگاهی این است که به این مساله توجه کنند و به دیگران نیز توجه بدهند.

وی خاطرنشان کرد: معیارهای دنیای امروز مبتنی بر دو مولفه جدی و حیاتی تولید ثروت و تولید قدرت شکل می گیرند؛ به عنوان مثال با نگاه به دانشگاه های علوم پزشکی می توان متوجه شد که در بین چند رشته خاص رقابت بیشتری وجود دارد و خانواده ها در این زمینه سرمایه گذاری کرده و دانشجویان قصد ورود به سه رشته خاص را دارند چرا که ثروت و اشتغال بیشتر و نه نیازهای جامعه، در گرو آن سه رشته می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین عادلی نژاد افزود: ما در فرهنگ و تاریخی زندگی می کنیم که یگانه تنظیم کننده روابط بین ما آدم ها، مساله ثروت است و فکر می کنیم هر آنکس که ثروت و یا قدرت بیشتری دارد، انسان موفق تری در جامعه است در حالی که باید توجه داشت خاستگاه این فرهنگ مبتنی بر فرهنگ بومی ما نیست و مبتنی بر فرهنگ سرمایه داری حاکم بر دنیا می باشد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد: حتی امروزه در حوزه پژوهش نیز پژوهش هایی موفق تعریف می شوند که ناظر به تولید ثروت باشند و شرکت های بزرگ قدرت، سرمایه گذاری های کلانی جهت سوق دادن دانش به سمت تولید ثروت می کنند تا آنجا که گاها به دنبال این هستند که یک اختلال رفتاری مثل خجالتی بودن را به یک بیماری تبدیل کرده و متعاقب آن دارو ایجاد کرده و ثروت و نهایتا قدرت تولید کنند.

وی با اشاره به کتاب "حق زنان" به قلم سه خانم که یکی از آنها برای مدتی به عنوان رئیس جمهور کشور پرتغال بود گفت: در این کتاب اشاره شده است که مساله امروز زن، فقدان هویت می باشد و به عبارتی زن در دنیای جدید، صنعتی و فرهنگ مدرن هویت خود را از دست داده است؛ در این کتاب اشاره می شود که ما زنان الگوی متعالی مان را از دست داده ایم و نمی توانیم تشخیص بدهیم که زن آرمانی چگونه زنی است.

آیت عادلی نژاد گفت: امروزه معیارها در فضای تولید ثروت و قدرت به گونه ای تقسیم شده است که این معیارها، معیارهای کاملا مردانه است و زن مبتنی بر آن تعریف می شود؛ امروزه جوان های ما به دنبال دخترانی برای ازدواج هستند که شاغل بوده و تولید ثروت داشته باشند، چرا که فضای جامعه به گونه ای است که تولید ثروت به یک معیار تبدیل شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه در جامعه امروز تقسیم زن و مرد به عنوان دو جنس مخالف کاملا اشتباه است و این تعبیر، متضاد با مفاهیم و آموزه های دینی است چرا که زن و مرد دو جنس متفاوت از هم هستند و هیچ تخالف و تضادی با هم ندارند. ریالران اشاره می فرمایند که زن و مرد هر دو یک بهره ای دارند که به صورت جداگانه مربوط به هر یک از آنها می باشد؛ معیارهای زنانگی و مردانگی کاملا متفاوت با هم است و نباید این دو را با هم اشتباه گرفت، در غیر این صورت نقش زن و جایگاه خانواده در جامعه دچار بحران هویت می شود.

عادلی نژاد افزود: در صورتی که زن را از هویت دینی خود جدا کنیم و به عبارت دقیقتر اگر زن را در دنیای جدید با معیارهایی تعریف کنیم که در دنیای صنعتی امروز تعریف می شود، بزرگترین ظلم به زن محسوب می شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان داشت: به نظر می رسد یکی از مهمترین کارهایی که باید در دنیای جدید و در فضای گفتمانی دینی اتفاق بیفتد این است که جایگاه زن و خانواده یک بازتعریف معنایی بشود چرا که خیلی از مفاهیم دچار دگرگونی شده اند.

وی بیان داشت: امروزه یکی از مهمترین رسالت هایی که زنان جامعه دارند این است که جایگاه خود را در عصر جدید و دنیای معاصر با همه تحولات اجتماعی به وجود آمده یک بازتعریف جدی بکنند تا زن از هویت واقعی، حقیقی، تکوینی و الهی خود به واسطه فرهنگ جدید در دنیای امروز، تخلیه نشود و به یک موجود بی هویت در دنیای سرمایه داری مردسالارانه که صرفا به چشم یک کالا به او نگاه می شود تبدیل نشود.

   


بازگشت           چاپ چاپ         
 
 
 
  • دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
  • ایران - اهواز - کد پستی : 15794-61357
  • صندوق پستی : 159
  • تلفن : 60-3367543-0611
  • پست الکترونیکی : info@ajums.ac.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می باشد
Copyright 2014 - Ajums Web Development Group
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8